Fond 2015.: najbolja proza i publicistika

Knjižničari Gradske knjižnice Umag - Suzana, Tihana, Maša, Ivana, Sunčana i Neven izvršili su inventuru hrvatskog nakladništva: uspoređujući liste knjiga domaće i prijevodne proze i publicistike koje bismo na kraju 2015. godine voljeli rezervirati za sebe, utvrdili smo da prvo želimo čitati Elenu Ferrante, Zorana Ferića, autobiografiju Nikole Tesle, Igora Dudu, Donnu Tartt, Mariju Todorovu, Natašu Skazlić, Dragana Markovinu... Nađite svoju knjigu za zimske dane klikom na "više"!

Beletristika 2015.: prijevodi

 

Dani zaborava / Elena Ferrante ; s talijanskog prevela Ana Badurina

Češljugar / Donna Tartt ; prevela s engleskoga Nevena Erak Camaj

F / Daniel Kehlmann ; prevela s njemačkog Snježana Božin

Osmica / Rumena Bužarovska ; prevela s makedonskog Maja Mastnak Car

Nebo i pakao / Jon Kalman Stefansson ; prevela s islandskog Doroteja Maček

Majstor i ja / Elif Shafak ; prevela s turskog Maja Tutavac

Čistoća / Jonathan Franzen ; s engleskoga prevela Marina Horkić

Crvena prašina : jedna staza kroz Kinu / Ma Jian ; prijevod s engleskog Alenka Mirković Nađ

Moja borba / Karl Ove Knausgard ; s norveškoga prevela Anja Majnarić

Žene koje pušu u čvorove / Ece Temelkuran ; s turskoga preveo Anđelko Vlašić

More makova / Amitav Ghosh ; prevela s engleskoga Vlatka Valentić

---Knjiga godine: Tihana: Dani zaborava / Elena Ferrante; Ivana: Češljugar / Donna Tartt; Suzana: Češljugar / Donna Tartt; Maša: Majstor i ja / Elif Shafak; Sunčana: Nebo i pakao / Jon Kalman Stefansson; Neven: Dani zaborava / Elena Ferrante

 

 

Beletristika 2015.: bez prijevoda
 
 

Na osami blizu mora / Zoran Ferić

Bidon / Nataša Skazlić

Mogla sam to biti ja / Marina Vujčić

Dora i Minotaur : moj život s Picassom / Slavenka Drakulić

Područje bez signala / Robert Perišić

Islednik / Dragan Velikić

Tvoj sin Huckleberry Finn / Bekim Sejranović

Mars / Asja Bakić

Zlatni Mjesec / Larí Marí

Oblak boje kože / Nebojša Lujanović

---Knjiga godine: Sunčana: Doba mjedi / Slobodan Šnajder; Suzana: Bidon / Nataša Skazlić; Tihana: Mogla sam to biti ja / Marina Vujčić; Maša: Dora i Minotaur / Slavenka Drakulić; Ivana: Oblak boje kože / Nebojša Lujanović; Neven: Područje bez signala / Robert Perišić

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Publicistika 2015: prijevodi
 

Moji pronalasci : autobiografija Nikole Tesle / Nikola Tesla, prijevod s engleskoga Neda Helena Jeny

Imaginarni Balkan / Marija Todorova ; s engleskoga prevela Karmela Cindrić

Umijeće mirovanja : pustolovine odlaska Nikamo / Pico Iyer ; prijevod Damir Biličić

Svoj život promijeniti moraš / Peter Sloterdijk ; s njemačkoga preveo Kiril Miladinov

Ponovno rođena : moje putovanje od teške bolesti i iskustva blizu smrti do istinskog ozdravljenja / Anita Moorjani ; s engleskoga prevela Anka Munić

Rođeni za trčanje : skriveno pleme, supertrkači i najveća utrka koju svijet nije vidio / Christopher McDougall ; s engleskog preveo Mario Šavorić

Hrabrost istine : vladanje sobom i drugima II : predavanja na College de France (1983.-1984.) / Michel Foucault ; preveo s francuskoga Zlatko Wurzberg

Kratka rasprava o unutarnjem životu / Frederic Lenoir ; s francuskoga prevela Divina Marion

Boginje ne stare : tajni recept za blistavost, zdravlje i vitalnost / Christiane Northrup ; prijevod Aleksandra Barlović

Ovo mijenja sve : kapitalizam protiv klime / Naomi Klein ; s engleskoga preveo Petar Vujačić

Hodočašće duše : moj put dug 800 kilometara od gubitka do iscjeljenja / Sonia Choquette ; prijevod Aleksandra Barlović

---Knjiga godine: Suzana: Dobro došli u pustinju postsocijalizma / uredili Srećko Horvat i Igor Štiks ; preveo s engleskog Damir Biličić; Maša: Hodoćašće duše / Sonia Choquette; Ivana: Ovo mijenja sve / Naomi Klein; Tihana: Umijeće mirovanja / Pico Iyer; Sunčana: Hrabrost istine / Michel Foucault; Neven: Svoj život promijeniti moraš / Peter Sloterdijk

 

 
 
 
Publicistika 2015.: bez prijevoda

Danas kada postajem pionir : djetinjstvo i ideologija jugoslavenskoga socijalizma / Igor Duda

Povijest poraženih / Dragan Markovina

Esuli između politike, prava i diplomacije / Šenol Selimović

Budućnost žene : filozofska rasprava o utopiji i feminizmu / Ana Maskalan

Prolazi i pukotine : (putopisi) / Dorta Jagić

Sarajevo, plan grada / Miljenko Jergović

Razgovori sa Smojom / Boris Dežulović

Leksikon Antuna Gustava Matoša / urednici Igor Hofman, Tomislav Šakić

Tito / Ivo Goldstein, Slavko Goldstein

Uvod u kulturnu geografiju / Laura Šakaja

---Knjiga godine: Maša: U zemlji zmaja / Davor Rostuhar; Neven: Uvod u naratologiju / Maša Grdešić; Ivana: Danas kada postajem pionir / Igor Duda; Sunčana: Budućnost žene / Ana Maskalan; Tihana: Prolazi i pukotine / Dorta Jagić; Suzana: Povijest poraženih / Dragan Markovina

Uvećaj sadržaj
Vrati na zadano
Smanji sadržaj
Izmjeni kontrast
Podebljaj slova