Fond 2016.: najbolja proza i publicistika

Knjižničari Gradske knjižnice Umag - Suzana, Tihana, Maša, Ivana, Sunčana i Neven izvršili su inventuru hrvatskog nakladništva: uspoređujući liste knjiga domaće i prijevodne proze i publicistike koje bismo na kraju 2016. godine voljeli zadržati kod kuće (platiti i zakasninu, ako treba!), utvrdili smo da prije svega želimo čitati Kristiana Novaka (lijevo, na fotografiji Roberta Gojevića), Johna Williamsa, Damira Karakaša, Elenu Ferrante, Evelinu Rudan, Daisetza Teitara Suzukija, Karla Ovea Knausgaarda, Olju Savičević Ivančević, Nenada Polimca, Krešimira Bagića, Sašu Ćirića... Nađite svoju knjigu za zimske dane klikom na "više"!

 

 

Beletristika 2016.: bez prijevoda

 

Ciganin, ali najljepši / Kristian Novak (OceanMore)
Sjećanje šume / Damir Karakaš (Sandorf)
Pjevač u noći / Olja Savičević Ivančević (Sandorf)
U potrazi za početkom kruga / Marinko Koščec (Sandorf)
Mileva Einstein, teorija tuge : roman / Slavenka Drakulić (Fraktura)
EEG / Daša Drndić (Fraktura)
Specijalna potreba / Lada Vukić (V.B.Z.)
Otpusno pismo / Ivica Ivanišević, Marina Vujčić (Hena com)
Vilijun / Jasna Horvat (Naklada Ljevak)
Nisam / Natalija Miletić (Algoritam)

Knjiga godine: Ivana, Sunčana: Ciganin, ali najljepši; Tihana, Neven: Sjećanje šume; Maša: Mileva Einstein, teorija tuge; Suzana: Specijalna potreba

 

Beletristika 2016.: prijevodi

Stoner / John Williams ; prevela s engleskog Patricija Vodopija (Fraktura)
Genijalna prijateljica / Elena Ferrante ; s talijanskog prevela Ana Badurina (Profil knjiga)
Moja borba: knjiga 2. / Karl Ove Knausgard ; s norveškoga prevela Anja Majnarić (OceanMore)
Preko granica / Saadat Hasan Manto ; odabrao i s urdskog preveo Krešimir Krnic (Ibis grafika)
Smokva / Goran Vojnović ; prevela sa slovenskog Anita Peti-Stantić (Fraktura)
Žabe / Mo Yan ; prevela s kineskog Karolina Švencbir Bouzaza (Fraktura)
Obilazak / Gerbrand Bakker ; prevela s nizozemskog Maja Weikert (Fraktura)
1Q84 / Haruki Murakami ; prevela Maja Šoljan (Vuković & Runjić)
Mi i ja / Saskia de Coster ; prevela s nizozemskog Maja Weikert (Hena com)
Na obali / Rafael Chirbes ; sa španjolskoga preveo Dinko Telećan (Vuković & Runjić)

Knjiga godine: Suzana: Genijalna prijateljica; Tihana: Moja borba: knjiga 2.; Sunčana: Žabe; Ivana: 1Q84; Maša: Špijunka / Paulo Coelho ; s portugalskoga prevela Amalia Ljubić; Neven: Nešto napisano / Emanuele Trevi ; prevela s talijanskoga Tatjana Peruško

 

Publicistika 2016.: bez prijevoda (izuzetak Srećko Horvat!)

Vile s Učke : žanr, kontekst i nadnaravna bića predaja / Evelina Rudan (Hrvatska sveučilišna naklada)
Leksikon YU filma / Nenad Polimac (Naklada Ljevak)
Uvod u suvremenu hrvatsku književnost: 1970. - 2010. / Krešimir Bagić (Školska knjiga)
Ne uzimaj me u usta : kritika zajedljivog uma / Saša Ćirić (Sandorf)
Slatke strasti : bez glutena, bez pečenja, bez šećera / Mihaela Devescovi (Mozaik knjiga)
Ja nisam gej mama, ja sam mama : roditeljstvo LGB osoba u Hrvatskoj / Antonija Maričić ... [et al.] (Naklada Jesenski i Turk)
Vrijeme badema / Maja Klarić
Piknik u stepi : priče s putovanja po bivšem Sovjetskom Savezu / Gordan Nuhanović
Starim cestama preko Velebita / Lara Černicki, Stašo Forenbaher
Istra 'spod ponjave : povijesni erotikon istarski od kraja 19. do početka 21. stoljeća / Darko Dukovski
Istrijani protiv Istrana : diskurzivna konstrukcija identiteta i simbolička natjecanja / Sandi Blagonić
Radikalnost ljubavi / Srećko Horvat ; prevela s engleskog Dragana Budanko

Knjiga godine: Ivana: Leksikon Yu filma; Tihana: Uvod u suvremenu hrvatsku književnost; Neven: Ne uzimaj me u usta; Suzana: Radikalnost ljubavi; Maša: Uklanjanje faktora karme / Adrian P. Kezele; Sunčana: Izbjeglištvo u suvremenom svijetu / Duško Petrović

 

Publicistika 2016: prijevodi

Zen i japanska kultura / Daisetz Teitaro Suzuki ; s engleskoga prevela Nada Horvat (Sipar)
Čarolija pospremanja koja će vam promijeniti život / Marie Kondo ; s engleskoga prevela Aleksandra Barlović (Mozaik knjiga)
Donesi mi nosoroga i drugi zen koani koji će vam spasiti život / John Tarrant ; prijevod Petar Vujačić (Planetopija)
Drugi spol / Simone de Beauvoir ; s francuskoga prevela Mirna Šimat (Naklada Ljevak)
Godard / Antoine de Baecque ; s francuskoga preveli Marko Gregorić, Srećko Ivanišević, Julijana Štrok (Sandorf)
Namjene književnosti / Rita Felski ; preveo Vladimir Cvetković Sever (Jesenski i Turk)
Preko mora : Sirijci bježe u Europu / Wolfgang Bauer; s njemačkoga preveo Nenad Popović (Sandorf)
Tijelo i um, istok i zapad / Anodea Judith ; prijevod Aleksandra Barlović (Planetopija)
Crno more / Neal Ascherson ; s engleskoga prevela Sabine Marić (V.B.Z.)
Prolaznost : medicina i ono što je na kraju važno / Atul Gawande; s engleskoga prevela Aleksandra Barlović (Mozaik knjiga)
U šumi prijestolnica / Karl-Markus Gauß ; preveo s njemačkoga Milan Soklić (Fraktura)

Knjiga godine: Tihana: Zen i japanska kultura; Maša: Donesi mi nosoroga; Neven: Namjene književnosti; Suzana: Meditacija / Osho; prijevod Marko Šilobod; Sunčana: Duh ateizma / André Comte-Sponville; s francuskoga preveo Rade Kalanj; Ivana: Stakleni kavez : kako računala mijenjaju nas / Nicholas Carr ; s engleskog preveo Ognjen Strpić.

 

 

Uvećaj sadržaj
Vrati na zadano
Smanji sadržaj
Izmjeni kontrast
Podebljaj slova