Listmania 2010: glazba i film

Joanna Newsom
Audiovizualna zbirka Gradske knjižnice Umag sastoji se od profiliranog izbora glazbenih CD-a, kanonskih i aktualnih ostvarenja iz svijeta klasične glazbe, jazza, rocka, folka i world musica. Našim članovima pak još je atraktivniji izbor igranih i dokumentarnih filmova na DVD-ima. Članovima su osim toga na raspolaganju britanski magazini kao što su Uncut, International Record Review i Froots, zahvaljujući kojima se iz mjeseca u mjesec mogu pratiti glazbene i filmske aktualnosti. Dakako, ključni izvor informacija već je nekoliko godina internet, pa ćete uz svakih mojih Top 10 naći i referentni link. Slijede liste preporuka za slušanje i gledanje, na kojima se susreću Joanna Newsom (na slici), Ivana Gavrić, Mary Halvorson, Anais Mitchell i Debra Granik!

Liste sam složio, recimo i to, prema vlastitim estetskim preferencijama i recentnim recepcijskim doživljajima (kolegice iz Knjižnice neke od ovih albuma ni pod razno ne bi stavile u player!). Navodim i mrežne stranice za koje mislim da nude relevantne ocjene i top liste - linkovi su uz svaku listu. Dakako, bilo bi lijepo kada bi hrvatski distributeri barem dio od naslova što slijede mogle ponuditi Knjižnici, pa da sve to stručno nazovem dezideratom... Da sve nije sasvim crno pokazujem ipak: 1. crvenom bojom, kojom označujemo da navedeni album već imamo u Knjižnici; 2. zelenom bojom, kojom označujem da neki drugi naslov od navedenog autora imamo u Knjižnici!

 

Top 10 za (indie)rock, elektroniku etc.

(referentni linkovi: www.metacritic.com, www.allmusic.com, www.thewire.co.uk)

1. Joanna Newsom - Have One on Me (Drag City)

2. Caribou - Swim (Merge)

3. Swans - My Father Will Guide Me Up a Rope to the Sky (Young God Records)

4. These New Puritans - Hidden (Domino)

5. Arcade Fire - The Suburbs (Merge)

6. Gorillaz - Plastic Beach (EMI)

7. LCD Soundsystem - This is Happening (Virgin)

8. Damir Avdić - Život je raj (Moonlee Records)

9. Oneohtrix Point Never - Returnal (Editions Mego)

10. Paul Weller - Wake Up the Nation (Yep Roc)


Na listama su mnogih magazina, pa i u fondu naše Knjižnice: Grinderman - Grinderman 2 (Anti), Ariel Pink's Haunted Graffiti - Before Today (4AD), The National - High Violet (4AD)


Top 10 za (alternative) folk & world music

(www.frootsmag.com, www.allmusic.com)

1. Anais Mitchell - Hadestown (Righteous Babe Records)

2. Laura Marling - I Speak Because I Can (Astralwerks)

3. Konono No.1 - Assume Crash Position (Crammed Discs)

4. Seu Jorge and Almaz (Now-Again Records)

5. Ali Farka Touré & Toumani Diabaté (World Circuit)

6. Alasdair Roberts - Too Long in This Condition (Drag City)

7. Clogs - The Creatures in the Garden of Lady Walton (Brassland)

8. Amparo Sánchez - Tucson-Habana (Wrasse)

9. Cheikh Lo - Jamm (World Circuit)

10. Afrocubism (World Circuit)

 

Top 10 za jazz

(jazztimes.com, www.allaboutjazz.com)

1. Mostly Other People Do the Killing - Forty Fort (Hot Cup)

2. Mary Halvorson Quintet - Saturn's Sing (Firehouse 12)

3. Nels Cline Singers - Initiate (Cryptogramophone)

4. Christian Scott - Yesterday You Said Tomorrow (Concord Jazz)

5. Claudia Quintet - Royal Toast (Cuneiform Records)

6. Matthew Shipp - 4D (Thirsty Ear Recordings)

7. Keith Jarrett & Charlie Haden - Jasmine (ECM)

8. Charles Lloyd - Mirror (ECM)

9. Jason Moran - Ten (Blue Note)

10. Henry Threadgill Zooid - This Brings Us To, Vol. 2 (Pi Recordings)

 

Top 10 za klasiku

(www.classicstoday.com, www.gramphone.co.uk.)

1. Ivana Gavrić (piano) / Janáček, Schubert, Liszt, Rachmaninov (Champs Hill Records)

2. Nelson Freire (piano) / Chopin - The Nocturnes (Decca)

3. S. Oramo (cond.), Finnish RSO, Helsinki Chamber Choir / Magnus Lindberg - Graffiti ; Seht di Sohne (Ondine)

4. Jean-Efflam Bavouzet (piano), G. Noseda (cond.), BBC Philharmonic / Bartók - Piano Concertos 1-3 (Chandos)

5. Steven Osborne, Paul Lewis (pianos) / Schubert - Piano duets (Hyperion)

6. Victoria Mullova (violin), Kristian Bezuidenhout (fortepiano) / Beethoven: Violin Sonatas Nos. 3 & 9

(Onyx)

7. J. Falletta (cond.), Buffalo PO / Corigliano - Violin Concerto "The Red Concert"; Phantasmagoria (Naxos)

8. S. Deneve (cond.), Royal Scottish National O / Connesson - Cosmic Trilogy ; The Shining One (Chandos)

9. S. Deneve (cond.), RSNO / Roussel -Complete Symphonies (Naxos)

10. M. Gielen (cond.), Baden-Baden Southwest German RSO / Schumann - Symphonies No.2 & 3 (Hänssler Classic)

 

Top 10 za filmove (smješteno u 2010. prema američkim prvim projekcijama)

(www.rottentomatoes.com, www.imdb.com, www.metacritic.com)

1. Un prophete (Prorok, režija Jacques Audiard, gl. uloga Tahar Rahim)

2. Another Year (režija Mike Leigh, gl. uloge Jim Broadbent, Ruth Sheen)

3. Winter's Bone (režija Debra Granik, gl. uloga Jennifer Lawrence)

4. Inception (Početak, režija Christopher Nolan, gl uloge Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt)

5. Black Swan (režija Darren Arronofsky, gl. uloge Natalie Portman)

6. Blue Valentine (režija Derek Cianfrance, gl. uloge Ryan Gosling, Michelle Williams)

7. Loong Boonmee raleuk chat (režija Apichatpong Weerasethakul, gl. uloga Sakda Kaewbuadee)

8. The Social Network (Društvena mreža, režija David Fincher, gl. uloga Jesse Eisenberg)

9. Toy Story 3 (Priča o igračkama 3, režija Lee Unkrich)

10. The Kids Are All Right (režija Lisa Cholodenko, gl. uloge Annette Bening, Julianne Moore)