Predrag Brebanović: "Avangarda krležiana"

"Avangarda krležiana" (Zagreb, Jesenski i Turk, Arkzin, 2016.) posvećena je odnosu Miroslava Krleže i avangarde, odnosno Krleže kao avangarde i avangarde kao (i) Krleže, kulturnom rasteru Krležinih predvodničkih pozicija u jugoslavenskoj (zajedničkoj) kulturi, njihovim kružnim putanjama ili ukratko Krleži kao jugoslovenskom avangardisti. Brebanović započinje svoje istraživanje odozdo, usporedivo s mikrohistorijskom metodom u suvremenoj historiografiji: pristupom koji na temelju jednog signala, znaka, teksta, stajališta, čina ili dokumenta pokušava rekonstruirati njegove uzroke i ishode, kulturnu ili socioekonomsku dinamiku.
Iz jednog privatnog pisma (divotvelepisma) što ga je Krleža u kolovozu 1936. poslao na Plitvice prijatelju i suradniku Marku Ristiću, Brebanović tako izvodi složenu zgradu Krležine avangardnosti i njezine recepcije, otvara pitanja njezina akademskog prisvajanja i prešućivanja, upućuje na plodne ekstenzije njezina književnog učinka, kao i na specifičnu narav njezina autorskog rukopisa.
Pri svemu tome avangarda je osnovni problemski okvir njegove studije na teorijskoj razini, ali i živo tkivo književnih procesa, a Krleža – s pravom – središnja figura jugoslavenskog književnog 20. stoljeća.

Rijetka kompetencija, najviši akademski i znanstveno-istraživački standardi, kao i zaključno nove spoznaje – neprijeporne su odlike Brebanovićeva pothvata. Ukratko, posrijedi je rukopis iznimne vrijednosti.
– dr. Dean Duda, iz recenzije

Predrag Brebanović je docent na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu i autor dviju zapaženih knjiga: Podrumi marcipana: čitanje Bore Ćosića (2006) i Antitetički kanon Harolda Bluma (2011).

Pročitajte intervju u Novostima!

Uvećaj sadržaj
Vrati na zadano
Smanji sadržaj
Izmjeni kontrast
Podebljaj slova