Sudionici ovogodišnjeg uvezivanja pravi su predstavnici crossoverskih priča i života (pa smo tako odmah i u uvodu u ovogodišnjeg izdanje Foruma Tomizze). Predrag Lucić, splitski novinar, književnik i urednik najpoznatiji po satirično-parodijskoj poeziji koja je bila zaštitni znak Ferala, a nakon Ferala i dalje ostaje zaštitni znak zdravog razuma. Većina tih feralovskih izdanja, pa još ponešto pride, sakupljena je u Lucićevoj novoj knjizi: jogunastoj čitanci (koja je u pripremi i uskoro će biti objavljena u izdanju Algoritma) koja se humorom i bistrom misli opire zaglupljivanju i retrogradiranju vjerskog «uznesenja» i kapitalističkog proširenja, odnosno blaženom neznanju i stanju sretno prevarenih. Lucić je isprdio (da se poslužimo dalmatinštinom) čitav niz političkih i crkvenih zamajavanja kojima je isključiva svrha osujećivanje zbiljskog razumijevanja stvari, i utoliko njegove pjesme (i pripadajuća im pitanja za interpretaciju, koja je također autor osmislio) postaju relevantna građa za udžbenike logike, ne samo čitanke. Lucićevu slobodnu misao u vezanim stihovima predstavit će Sinan Gudžević, poliglot (prevodi s latinskog, starogrčkog, njemačkog, talijanskog, ruskog, portugalskog i slovenskog jezika), moderni intelektualac i klasični filolog, majstor figurativne i aluzivne upotrebe jezika, nedvojbeni posrednik ideje da je humor filozofiranje na djelu. A humor kao oblik kritičke/socijalne antropologije pojačat će Alem Ćurin, ilustrator Ferala, čije radove pamtimo po upečatljivosti i smjelosti. Izokrenutost, kojoj su skloni i Lucić i Ćurin (svatko svojim sredstvima i postupcima), kako bi sklapanjem što šokantnijeg konteksta podsjetili na vlastite nam kulturne i društvene pretpostavke (i potakli eventualno otrežnjenje i možebitnu upotrebu razuma), nastavlja se i dalje u njihovim radovima, pa feralovski ludizam, parodičnost, lucidnost, razboritost i angažiranost i dalje traju. Na svu tu razuzdanost Kulture i rasvjete odlično se naslanjaju fotografije slovenskog umjetnika Matjaža Prešerena, koje kritičar Curto ovako predstavlja: „Zaigrane i iznenađujuće dobroćudne, na kojima je banalnost svakodnevice istaknuta snažnom ironijom i humorom“. Ali ima Prešeren i drugu stranu, zbog koje ga je dopao i epitet bajkopisca, a njegove fotografije osim uznemirenošću zrače i nježnosti, magijom, mekoćom, oniričnošću, poetskom finoćom, kako već biva kada eros ulazi u priču... A s takvim ulaskom dodirujemo se i želje za približavanjem i komunikacijom, koju je u više navrata artikulirala umjetnica Tanja Dabo. Videoradom „Ti si prekrasna osoba“ (2006) pokreće i opet neka suštinska pitanja o intenzitetu i aporijama, usponima i padovima, svojstvenim prostoru od čovjeka do čovjeka.
Artum ni ove godine neće proći bez glazbe. Zasvirat će Švicarka Isabel (s prebivalištem u Barbarigi), na svojoj violini, u svom aranžmanu, po svom nahođenju i sluhu, neke od svojih kompozicija, a neke od kolege joj Bacha. Pored iznimne sklonosti mnogim utjecajima i eksperimentima, Isabel s mnogo discipline i mnogo predanosti nastoji oko jasno artikuliranog zvuka.
I za kraj, još samo javni poziv na večer smijeha i podstreha!
PROGRAM
19.00 Trg slobode
BANKARELE s ponudom suvenira i literature iz Muzeja grada Umaga, Gradske knjižnice Umag, Galerije Marin i Galerije “Marino Cettina”
19.15 GALERIJA MARIN
Izložba fotografija: MATJAŽ PREŠEREN
19.45 GALERIJA ARHEOTRADE, Trg slobode
Videorad TANJE DABO: “Ti si prekrasna osoba” (2006), iz arhiva Galerije “Marino Cettina”
20.00 GALERIJA ARHEOTRADE, Trg slobode
Izložba ilustracija: ALEM ĆURIN, ilustrator Ferala
Predstavlja: PREDRAG LUCIĆ; novinar, književnik
Koncert: ISABEL, violina
21.00 GALERIJA ARHEOTRADE, Trg slobode
Književni performans: PREDRAG LUCIĆ; novinar, književnik, urednik
Predstavlja: SINAN GUDŽEVIĆ; književnik, prevoditelj, filolog
SV. DUJE FERALSKI
Smijati se svijetu i sebi u njemu
Deviza je Dujina u svakom trenu,
A legitimacija o njegovu žiću
Vlastiti je stih o vinu kao biću.
Satire ih satirom, pa još pimpla rimom
Crkvu, vođu, govnare, sve pod Informbiro(o)m.
Na rogato društvo koje vodi moron
Imal' išta bolje neg' ispalit' Tromblon?
Al' Domovina Majka ne prima pod skute
Takve hudosti nit' slična gledišta,
Predragu drame utiru pute
prije do sudišta neg' do kazališta.
U svijetu punom kiča i mitova
Nema predaha ni zabušavanja,
Najveće od svih shitova
Uredio je k'o moćna zajebavanja.
Prosudba svaka puna mu žara,
Čega se takne sprži do gara,
Da ga se kupi - nema tih para,
Slušat' ga treba k'o s oltara.
Nives Franić
Alem Ćurin (1953) Split, Kino Bačvice, moli o Paiza, plamus Gdinj, levandista, ALU Zg., striper, otac Jerine, Hvor, inspektor, Trebinje, borderline, slikar, ribar, instalater, Pariz, striper, klošar, kerovođa, ilustrator, Feral, nounar, torpedista, nudista, utorkaš, pisac, striper za stalno i, najnovije, Dida!
Izlagao se grupno i inokosno u mraku i na svjetlu.
Nagrađen 1981. - Montreal, 3. nagrada za strip, 1983. - Splitski salon, nagrada za instalaciju,
2000. - dobio perilicu suđa na nagradnom izvlačenju N kave,
2004. - CRŠ, Zagreb, 2. nagrada za strip,
2008. - Beogradski salon stripa, Grand-prix (u isto vrijeme postao i grand-pap)
Motto (još uvijek):Bolje biti erotoman nego domobran!
ALEM ĆURIN
ili
BALADA O THINKU I INKU
On zna da je more okruglo.
On zna da baš more je svit.
On zna da je ankoru strglo,
Da može se na vitru vit.
On zna da i kopno je slano,
Da leti i kolpomorto,
Kroz nebo da skroz profundano
Ploviš sam, ka pas, ka Corto.
On zna di su krila dupina,
Otkud izranjaju ždrali,
On zna da je u tebi mina,
I vidi - fitilj se pali.
On zna da se bez perja tice
Gnijezde sred tvrdoga srca,
On smrti zna tušem u lice
Ogolit masku od kurca.
On zna da ta smrt, luda dvorska,
S životom po svu noć drinka,
On zna da nebesa podmorska
Opija ludost Think Inka.
On zna da se plovi i cestom,
Iz kože da uvik greš van,
On zna da će majmun sa krijestom
I novi najavit nam dan.
Predrag Lucić
Matjaž Prešeren slovenski je fotograf koji se, osim profesionalno, fotografijom bavi i na opće zadovoljstvo svojih prijatelja. Za razliku od industrijskih fotografija kojima pristupa s velikom preciznošću, istraživačke su mu fotografije nepredvidljive i apsurdne u vlastitoj ne-smišljenosti.
Alessio Curto
Tanja Dabo završila je studij Likovne kulture na Pedagoškom fakultetu u Rijeci, a magistrirala na Akademiji likovnih umjetnosti u Ljubljani.
Od 1993. godine sa svojim radovima i projektima – ambijenti, urbane instalacije, interaktivne instalacije, akcije, performansi, intervencije – sudjeluje na brojnim samostalnim i skupnim izložbama u Hrvatskoj i izvan zemlje (Berlin, Torino, Linz, Edinburgh, Kassel, New York, Istanbul).
Dobitnica je brojnih nagrada u zemlji i inozemstvu.
Isabel, našoj publici poznata kao violinistica Cargo orkestra, (a Cargo orkestar je poznat kao Rundekov prateći sastav), glazbenica je neobične i vrtoglave biografije. Nakon što je diplomirala violinu i muzikologiju, dala se na studij baleta potom psihologije pa na finimentu i modnog dizajna i kreiranja, i to osobito za žensku čeljad.