In occasione della Giornata di Prešeren, festa culturale slovena, l'8 febbraio 2013 alle ore 20, presso la Biblioteca civica di Umago, la Società di cultura slovena "Ajda" di Umago organizza una serata letteraria con Marjan Tomšič, grande scrittore dell'Istria slovena, vincitore di numerosi premi letterari. La serata verrà dedicata al suo romanzo Šavrinke e verrà moderata da Sonja Polanc, apprezzata attrice slovena e traduttrice di Capodistria. All'inizio della serata verrà presentato il fondo librario in lingua slovena della Biblioteca civica di Umago che conta 250 libri, donazione della Società di cultura slovena "Ajda".
Marjan Tomšič rođen je 1939. godine u Račama kraj Maribora. Studirao je slavistiku na Filozofskom fakultetu u Ljubljani, ali je studij prekinuo iz protesta zbog prisilne ostavke njegovog profesora Antona Slodnjaka. Kao učitelj slovenskog jezika radio je u Grahovu kod Cerknice i u Istri (Marezige, Gračišče). Okušao se i kao novinar (Radio Koper/Capodistria, Primorske novice i Del), da bi sredinom osamdesetih izabrao put samostalnog pisca.
Svoj književni prvijenac, zbirku satiričnih i fantastičnih novela Krog v krogu objavio je 1968. godine. Sljedeća zbirka Onstran (1980) nadovezuje se na sličnu poetiku. Sa zbirkom novela Olive in sol (1983) ulazi u istarski pripovijedni prostor, proširujući ga zatim romanima Šavrinke (1986), Oštrigeca (1991) i Zrno od frmentona (1993), kao i sa zbirkama novela Kažuni (1990) i Veter večnosti (1989).
Istarsku tematiku istraživao je i etnografski, kao urednik zbirke slovenske narodne predaje Noč je moja, dan je tvoj (1989), pisac autorskih bajki Glavo gor, uha dol (1993), te zbirke kratkih priča Zgodbice o kačah (1996). Pripovjetke istarske pripovjedačice Marije Franca uredio je dvije knjige Šavrinske zgodbe I, II in III (1990, 1992), a prošireni pretisak pjesama istarskog pjesnika Alojza Kocjančiča objavio je u knjizi Brumbole (1988).
U autobiografskim romanima pripovjeda o svojem sazrijevanju u vrijeme studija (Ti pa kar greš, 1987) i otkriva djetinje čuđenje nad svijetom odrasih (Kafra, 1988). Životne priče primorskih emigrantica u Egiptu, Aleksandrinki (sluškinja, dadilja, dojilja...), tematizira u romanu Grenko morje (2002) i u zbirci kratke proze Južni veter (2006).
Oniričko-apokaliptične priče Uroki polne lune (2008) iz posljednjeg desetleća nastavljaju se na novelistički uobličenu mitsku predaju, s kojom se Tomšič bavi još od svojih književnih početaka, a što je svoj zreli izraz dobilo u zbirci Prah vesolja (1999).
Kao plodan pisac dokazao se i na području književnosti za mlade, u knjigama: Super frače (1988), Katka in Bunkec (2000), Martova velika junaštva (2001), Futek v Boškariji (2003)... Piše i humoreske, radio igre i scenarije za animirane filmove Konija Steinbachera.
Na istarskom književnom polju djelovao je kao mentor pjesnicima Edelmanu Jurinčiču, Ines Cergol, Gašperu Maleju i piscu Vanji Peganu, pokretač je nagrade za razvijanje istraskog stvaralaštva i identiteta – Kocjančičeve nagrade, potiče osnivanje Združenja književnikov Primorske, urednik je zbornika radova mladih istarskih književnika.
Kao priznanje za njegov bogat i raznovrstan književni opus, ali i književnopovijesno i mentorsko djelo, udjeljena mu je Prešernova nagrada (1991) i Kocjančičeva nagrada(1996), a 2012. godine i posebno priznanje Slavističkog društva Slovenije.
prema tekstu profesorice Jasne Čebron, Slavističko društvo Slovenije