Martedì, 22 maggio alle ore 18.00 nella Sala del Consiglio municipale di Umago, in occasione della festa di S. Pellegrino, protettore di Umago, si terrà la presentazione della Monografia della città di Umago pubblicata dalla Biblioteca civica Umago e dall'Università popolare aperta "Ante Babić" di Umago, interamente finanziata dalla Città di Umago. Trattasi di una pubblicazione bilingue, in croato e italiano, riccamente illustrata e dal design moderno. Benvenuti!
Monografija grada Umaga dvogodišnji je projekt Gradske knjižnice Umag i Pučkog otvorenog učilišta „Ante Babić“ Umag pokrenut na inicijativu gradonačelnika Umaga Vilija Bassanesea. Monografija je preko proračuna ovih ustanova u potpunosti financirana sredstvima Grada. Besprijekorni tisak knjige izvela je tvrtka Arty iz Umaga. Prva tiraža Monografije je 1000 primjeraka.
Ova opsežna Monografija na 280 stranica obuhvaća različite teme iz političke i kulturne povijesti grada Umaga i okolice, ali se dotiče i suvremenih pojava u gospodarstvu, sportu i kulturi, s prirodopisnim opisom Umaga i okolice kao posljednim prilogom. Iako je Monografija namijenjena najširoj publici, u tekstovima kulturno-povijesnog i prirodopisnog karaktera održana je visoka znanstvena razina što potvrđuju i najugledniji recenzenti iz akademske sfere: dr. sc. Robert Matijašić, rektor Sveučilišta u Puli i dr. sc. Miroslav Bertoša, professor emeritus istog Sveučilišta. Znanstveni tekstovi popraćeni su bogatim bibliografskim zabilješkama, dok su uz tekstove koji se tiču bliske prošlosti, odnosno sadašnjeg stanja u gospodarstvu, sportu i kulturi priloženi linkovi za mrežne stranice svih aktivnih tvrtki, institucija, udruga i slično. Izdanje je Monografije dvojezično, hrvatsko- -talijansko, a u dugoročnom planu svakako je i prevođenje na druge svjetske jezike.
Osobitu likovnu kvalitetu i atraktivnost ova Monografija duguje radovima niza fotografa koji su bili uključeni u projekt, od kojih se brojem fotografija i njihovom umjetničkom vrijednošću ističe mladi umaški fotograf Neven Jurjak. Presudni vizualni pečat Monografiji dao je dizajnerski par Maja Briski i Zaneto Paulin (koji je inače dobitnik posebne nagrade Venecijanskog biennala za fotografiju 2009. godine). Osim što je odnos fotografija i teksta riješen na neshematski i inventivan način, kroz cijelu knjigu u različitim oblicima variraju se boje iz palete nove destinacijske marke Umaga, odnosno cijele sjeverozapadne Istre (marke promovirane pod nazivom „In all the colours of Istria – U svim bojama Istre“). Upravo izmjenom tih boja naznačuju se prijelazi iz jednog tematskog priloga u drugi.
Realizacijom ovog projekta grad Umag dobio je reprezentativnu Monografiju kakvom se rijetko koji grad u Hrvatskoj može pohvaliti. Ali ono što je možda najvažnije: ovo izdanje postaje referentna točka za sve buduće nakladničke projekte koji se tiču povijesti Umaga, ali i za sve zavičajne radove i istraživanja umaških školaraca i studenata.